Gelişmiş
Ara
Ülser nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Ülser nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

  • 01/10/2020
  • 0 Beğenme
  • 289 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Ülser nedir?

Ülser sindirim sistemini oluşturan mide , yemek borusu ve onikiparmak bağırsağında oluşan aşırı mide asidi ve sindirim sıvılarından kaynaklı doku kaybı ve yara oluşumuna verilen addır. Ülser genellikle Helicobacter pylori mikroptan yada düzenli olarak kullanılmak zorunda kalınan aspirin, romatizmal ilaçlar nedeniyle oluşmaktadır. Çok nadir olmakla birlikte genetik nedenler, stres, kortizonlu ilaçlar, alkol, kahve, sigara alışkanlıklarıda neden olabilmektedir. En sık karşılaşılan ülser onikiparmak bağırsak ülseridir 30 ile 40 yaş aralığında ve kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. Mide ülseri ise kadınlarda daha sık görülür.

Ülserin belirtileri nelerdir?

Genellikle ülserin en yaygın görülen belirtisi karnın üst kısmında yanma ve kemirme şeklinde ağrı görülmesidir. Geceleri hastayı uykudan uyandıracak şekilde oluşur ve öğün aralarında daha sık görülür. Kişi yemek yemesiyle ve mide asidini azaltan tablet ve pastil yardımıyla bir kaç saat ağrıyı hafifletmektedir. Çok nadir olmakla birlikte kişide kusma , bulantı ,iştahsızlık ve kilo kaybı görülür. Ağrı kusmayla birlikte hafifler .

Ülserin tehlikeli sonuçları nelerdir?

KANAMA: genellikle üst sindirim sisteminde oluşan kanamaların nedeni ülserdir. Mide ağrısı yaşamayan kişilerde bile görülebilir kişi kahve telvesi şeklinde kusar yada gaita siyah renkli olur. Bu kanama belirtisidir ve fark edilince mutlaka doktora gidilmelidir. Bazı kişilerde kusma ve siyah gaita olmadan önce fenalık basması ve soğuk terleme şeklinde görülür ve bu gibi durumlarda üst sindirim sistemi kanaması düşünülmelidir.

PERFORASYON (MİDE DELİNMESİ) : mide delinmesi tedavisi genellikle ameliyat dır. Bulunan ülser iyice derinleşerek midenin delinmesine ve ani şiddetli ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Ağrı okadar şiddetlidirki yürümek ve kıpırdamak zorlaşır karın tahta gibi sert olur.

TIKANMA : mide çıkışının tıkanıp yenilen gıdaların bağırsağa gidememesi sonucu kişi sürekli kusar ve yedikleri mideden ileri gidemediği için kişide kilo kaybı görülür.

Ülserin teşhisi nasıl yapılır?
Ülser fiziki muayene ve ultrason ile teşhis konulamamaktadır. Doktor ancak anlatılan öyküye göre ilaç verip kişi iki hafta kullanıp belirtilerin azalması veya yok olması ile ön tanı koyabilir yani burada tam tersi işlem uygulanmaktadır (tedavi- teşhis) yada sindirim sistemi endoskopisi yapılarak tanı konulabilir.

Ülser tedavisi nasıldır?

MİDE – DUEDENUM GRAFİSİ: hastaya baryum içirilerek baryumun mideden geçişi esnasında duodenum ve mide hattının anatomik yapısı incelenir.

ENDOSKOPİ (GASTROSKOPİ)
Işıklı, küçük , kıvrılabilen bir boru ile mide ve onikiparmak bağırsak gözle incelenir kişiye sakinleştirici ilaç verilerek uygulanır ve bu sırada patolojik tetkik için biyopsi yapılabilir biyopsi ağrısızdır kişiye rahatsızlık vermez.

DİYET: Diyet yapılacak gıdalar kişiden kişiye değişmektedir çünkü bazı ülser hastalarına soğan dokanırken bazılarına hiç bir zarar vermemektedir. Oyüzden kişiye hangi gıdaların kendine dokunduğunu bulup tüketmemeleri önerilir. Ülser olan kişiler sigara kullanmamalı aspirin ve romatizmal ilaçlar kullanmamalıdır.

İLAÇLAR: Gastroözofajial reflü tedavisinde ve ülserde kullanılan ilaçlar H2 reseptör blokerleri (Ranitidin , Famotidin , Nizatidin) ve proton pompa inhibitörleri (omeprozol, lansoprol) dir. Bu ilaçlar kişinin mide asidini azaltarak yakınmaları azaltmaktadır. Ve iyileşmenin hızlanması sağlanır .

AMELİYAT: ülser genellikle ilaçla tedavi edilebilmektedir fakat bazen tıkanma, delinme gibi durumlarda tedavi karşılıksız kalırsa mutlaka ameliyat gerekmektedir.

  • Paylaş :