Gelişmiş
Ara
Tırnak yeme hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Tırnak yeme hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

  • 05/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 228 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Tırnak yeme hastalığı nedir?


Genellikle çocukluk döneminde başlayan stres kaygı gibi problemlerin baskılanmasına bağlı olarak görülen dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanır. Bazı çocuklarda ergenlik döneminde bu durum kaybolurken bazılarında devam edebilir genellikle psikolojik travmaların sonucunda başlayan tırnak yeme hastalığı kimi çocuklarda anne veya babayı taklit etmek amaçlı görülebilir. Tırnak yeme alışkanlığı ergenlik döneminde ℅40, çocukluk döneminde ℅30, yetişkinlerde ise daha sık olarak karşılaşılan bir durumdur.

Çocuklarda tırnak yeme hastalığı

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocukluk döneminde başlar bazı çocuklar bu alışkanlıklarını dudak yeme , burun çekme ,kalem kemirme gibi alışkanlıklara çevirir aile çocuğunda tırnak yeme alışkanlığı farketti ise tepki göstermesi durumunda bu durum dahada artmasına neden olacağı bilinmelidir çocuk ailesinin farketmesi korkusuyla eklerini yumruk yaparak saklama ve elle yapılacak aktivitelerden kaçınma şeklinde eylemler gösterebilir. Kızmanın aksine çocuğun bunu neden yaptığının araştırılması ,çocukla konuşarak vazgeçirilmesi ve onu bu durumdan uzaklaştıracak aktivitelere yönlendirmek daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Çocuk mutlaka stresten korkudan ve endişeden uzak tutulmalıdır.

Tırnak yeme hastalığının nedenleri nelerdir?

Tırnak yeme hastalığı stres, kaygı ve güvensizliğin belirtisi olarak görülse de bazı nedenleri şöyle sıralayabiliriz,
Bebeklik Dönemi: bebeklerde 5. Aydan itibaren parmak emme alışkanlığı ile tırnak yeme alışkanlığı başlayabilmektedir.
Öğrenilmiş Davranış:  ailedeki bireylerde tırnak yeme alışkanlığına karşı taklit etme ile başlayabilmektedir
Genetik Faktör: kaygı bozuklukları , ani duygu değişimleri ve anksiyeteye bağlı olarak tırnak yeme hastalığı görülmektedir.
Psikolojik Nedenler: kişinin yaşadığı kaygı , gerilim , sıkıntı , üzüntü gibi durumlar tırnak yeme hastalığı oluşumuna neden olmaktadır. Zihinsel gerilik, gelişimsel bozukluklar, tik, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, majör depresyon, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve enürezis olarak bilinen altını ıslatma gibi nedenler de tırnak yeme hastalığına yol açabilir.

Tırnak yeme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tırnak yeme hastalığının ilk olarak tedavisi çocukta bu durumu görmezden gelmek ve ellerini sürekli oyalayabileceği aktivitelere yönlendirmek gereklidir. Kişi stresten kaygıdan ve endişelerden uzak tutulmalı tırnaklar düzenli şekilde kesilmeli gerekirse acı oje uygulanarak tırnak yeme alışkanlığı bırakılması sağlanmalıdır. Bu durumlara rağmen kişi tırnak yeme alışkanlığına devam ediyor ise bilişsel ve davranışsal terapi yaklaşımları ile tırnak yeme hastalığı tedavi edilebilir.

  • Paylaş :