Gelişmiş
Ara

Regl Döneminde Farklı Kan Renkleri Ne Anlama Geliyor?

 • 25/08/2020
 • 3 Beğenme
 • 18210 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Regl yani halk dilinde adet olmak diye adlandırılan kadınların ergenlik döneminde başlayıp menopoz dönemine kadar süren rahim duvarının kalınlaşarak kadın üreme organındaki olgunlaşan yumurtanın rahim duvarının yıkılmasıyla birlikte bir miktar kan ile vajinadan atılmasına denir. Regl olmak kişinin aynı zamanda doğurganlığının devam ettiğinin bir göstergesidir. Genellikle 21 ile 35 gün arasında sadece 1 kere regl olunur ve 3 ile 7 gün sürer.

Regl süresinin , renginin ve kaç günde bir olduğu kişinin sağlığı açısından bir çok fikir verebilmektedir. Regl kanının rengi çoğu kişiyi sağlık açısından korkutmaktadır. Hangisinin korkulacak ve doktora gidilmesi gerektiğini yazımızda belirtelim,

Regl suresi

Siyah kan rengi ne anlama gelir?

Siyah kan korkulacak bir durummuş gibi görünse de aslında endişelenecek durum yoktur. Kanın siyah olması adet kanamasının biraz gecikip içinde kaldığının göstergesidir.

Kahverengi kan rengi ne anlama gelir?

Genel olarak alırsak kahverenginin her türlüsü kırmızı kanın bekleyip oksitlenmesi sonucu oluşmaktadır ve adet döneminin başında veya sonunda görülebilir. Doğumdan sonra 4 hafta içerisinde adet olunmaya başlar ve bu kanamanın rengi genellikle kahverengi dır . Bazı gebelerde kahverengi lekelenmeler görülebilir ve kanın hangi tonu olursa olsun mutlaka hamile iken gelen kan düşük belirtisi olabileceği için doktora gidilmesi gerekmektedir.

Koyu kırmızı kan rengi ne anlama gelir?

Regl olunan dönemler boyunca koyu kırmızı kan ile de karşılaşabilirsiniz. Bu kanın içeride oksitlenmeye başlamadan vücuttan atıldığının belirtisidir. Kan akışının yavaş olduğunun ve adetin son günlerinde görülebilecek durumdur. Genellikle sezeryanla doğum yapan kadınlarda koyu kırmızı renkli kanama görülebilir.

Parlak kırmızı kan rengi ne anlama gelir?

Kanın taze ve beklemeden aktığının göstergesi olan parlak kırmızı kan adetin başlangıcında bu şekilde olup sonlarına doğru koyu renk olabilir . adet döneminde böyle bir durumla karşılaşmak normaldir fakat adet dönemi gelmeden böyle bir durum var ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Rahimde polip oluşumundan kaynaklı kanamada çoğalma görülebilir , ağrılara neden olabilir .

Pembe kan rengi ne anlama gelir?

Östrojen hormonu düşüklüğüne bağlı pembe kan rengi görülebilir yada farklı renklerde lekelenmeler oluşabilir. Hamilelik döneminde görülen pembe kan ve bununla birlikte kramp oluşması düşük belirtisi olabileceği unutulmamalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Turuncu kan rengi ne anlama gelir?

Turuncu kan rengi genellikle pembe kan rengiyle aynı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Regl kanının servikal sıvı ile birleşmesi sonucunda oluşabilir. Eğer adetiniz gecikmiş ve turuncu kan lekelenmeleri var ise gebelik testi yaptırabilirsiniz. Bakteriyel enfeksiyon ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi de olabileceği için doktora başvurulmalıdır.

Gri kan rengi ne anlama gelir?

Gri kan görmek normal değildir enfeksiyondan kaynaklı olabileceği için ateş , kötü koku, ağrı da eşlik ediyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Bazı kanama ve lekelenmeler enfeksiyon ve düşük belirtisi olabileceği için doktora gitmenizi gerektiren durumları şöyle sıralayabiliriz,

 • Regl döneminiz 3 ay ve daha fazla geçtiyse
 • Kanamayla birlikte ağrı varsa
 • 2 regl dönemi arasında kanama olursa
 • Menopoz dönemi sonrası kanama olduysa
 • Hamileyseniz
 • Regl döneminiz düzensiz ise
 • 24 günden daha kısa sürede regl oluyorsanız
 • 38 günden daha uzun sürede regl oluyorsanız

En yakın zamanda doktora gidilmesi ve ihmal edilmemesi gerekmektedir.

 • Paylaş :