Gelişmiş
Ara
Prostat Büyümesi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Prostat Büyümesi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

 • 10/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 186 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

İdrar torbasının çıkışında bulunan üreme ile ilgili 18-20 gramlık salgı bezidir. İçerisinden işeme kanalı geçer. Çoğu erkeklerde yaş ilerledikçe büyüme gösterebilir. Fakat her erkekte farklı yollar izleyebilir. Bazı erkeklerde işeme kanalına doğru büyür ve ultrason görüntülerinde hafif büyüme şeklinde görülür. Bazı erkeklerde ise dışa doğru genişleme gösterir fakat aynı belirtileri vermeyebilir.

Prostat ergenliğin ilk döneminde 2 katı büyüme gösterir. 25 Yaşını geçmiş erkeklerde büyüme kişiden kişiye farklılık gösterir. Prostatın sebebi tam bilinmese de testosteron ve östrojen hormonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostatın iç kısmında oluşan farklı boyutlardaki adenomlar (iyi huylu nodüller) üretnaya ve mesaneye baskı yaparak idrar tutamama ve idrar boşaltma ile ilgili sorunlara sebebiyet verir.

Prostat yavaş geliştiği için erkekler bu durumu farketmezler.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Büyümenin derecesine ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Şikayetler 50 yaşından sonra ve yaş ilerledikçe dahada artar. Belirtileri söyledir:

 • Sık sık idrara çıkma
 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma
 • Mesanenin tam boşalmama hissi
 • İdrar çıkışında gecikme
 • İdrar bitince hala damlama olması
 • Sık idrar yolu enfeksiyonu
 • Mesanede taş oluşması

Erkeklerde sık sık idrara çıkma hissi kişinin hayat kalitesini ciddi ölçüde etkiler. Prostat büyümesi zararsız olsa’da belirtileri oldukça zarar vericidir.

Prostat Büyümesi Tanısı Nasıl Konulur?

Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı sorar. Çünkü bazı ilaçlar prostat büyümesi belirtilerine benzer yan etkiler gösterebilir. Prostat muayenesi için doktorunuz tek kullanımlık eldiven takıp prostat bezinin boyutunu öğrenmek için bir parmağı ile makat yoluyla prostatı değerlendirir. İdrar tahlili isteyerek prostat enfeksiyonu varlığı araştırılır.

Prostat kanserinin olup olmadığı tespiti için kanda PSA (Prostat Spesifik Ontijen) değerine bakılır.

İyi huylu prostat büyümesi varlığı düşünülen hastalarda idrar atılma hızı ölçümü yapılmaktadır. Bu ölçüm mesane iyice dolu olduktan sonra hastanın cihaza idrar yapması istenerek ölçüm sağlanır. Prostatın ne kadar büyük olduğunu ve idrar boşaltımından sonra mesanede ne kadar idrar kaldığı ultrason görüntüsü ile bakılabilir.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıldır?

Prostat büyümesi tedavisi acil değildir. Nadir olarak idrar kanalında tıkanma olduğu durumlarda mesaneye kateter takılıp idrar boşaltılıp bir kaç gün sonrada prostat bezinin cerrahi olarak küçültülmesi sağlanır.

Acil durum teşkil etmeyen prostat büyümelerinde doktorunuz tarafından düzenli takip ve ilaç kullanımı önerebilir. İlerleyen prostat büyümesinde ise cerrahi müdahale ile boyutunu küçültme veya yok etme teknikleri kullanılabilir.

 • Paylaş :