Gelişmiş
Ara
Pıhtı atması nedir? Belirtileri nelerdir?

Pıhtı atması nedir? Belirtileri nelerdir?

  • 28/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 377 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Pıhtı atması nedir?

Bazı nedenlere bağlı kan hücrelerinin damar içinde birikmesidir bu pıhtılar damar duvarına yapışık olurlar eğer duvardan pıhtı koparsa kan dolaşım yolundan beyne ulaşıp beyinde pıhtı atmasına sebep olmaktadır. Beyin dışında böbrek , bacaklar ve kalpte de pıhtı oluşabilmektedir.Kalbi besleyen ana damarlara pıhtı atması ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Pıhtı atmasının nedenleri nelerdir?

Hareketsiz yaşam tarzı olan kişilerde veya uzun süre hareketsiz yolculuk yapan kişilerde beyne pıhtı atması sık karşılaşılan bir durumdur çünkü bacaklarda oluşan kan toplanması toplardamar da pıhtıya sebep olur.Bu pıhtının kopması sonucu beyne doğru gidip beyinde pıhtıya neden olmaktadır. Pıhtı atması yönünden risk gurubundaki kişiler ritm bozukluğu olanlar, önceden kalp krizi geçirenler, kalp kapakçık hastalığı olanlar ve genetik yatkınlığı olan kişilerdir.

Beyine pıhtı atması belirtileri nelerdir?

  • Göz damarına pıhtı atmış ise kişinin görme yetisini kaybeder
  • Kol ve ayağı oynatmaya yarayan merkezi damara pıhtı atması olursa kişide felç veya inme görülür
  • Beyinde bulunan konuşma merkezindeki damarlara pıhtı atar ise kişi konuşma yetisini kaybeder

Pıhtı atması nasıl önlenebilmektedir?

Kan pıhtılaşması olup olmadığını kişi kendi bilemez fakat belirli bir yaştan sonra rutin kontrollerin yapılması çok önemlidir. Doktor tarafından kan tahlillerinden beyin Mr kadar bir çok tetkik istenir kişide pıhtılaşma sorunu görülmesi halinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanması önerilir. Özellikle beyin kanaması ve kalp krizi geçirmiş kişiler kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Sigara kullanımında pıhtı atmasına neden olabilecek etkenler arasındadır sigara damar sertliğine neden olarak damarların esnemesini engeller ve kanda pıhtı oluşumuna neden olur.

Pıhtı atması tedavisi nasıl yapılır?

Pıhtı oluşan kişiye erken müdahale çok önemlidir geciken müdahale pıhtının dahada büyümesine ve kişiye vereceği zararın daha geniş çaplı olmasına neden olmaktadır. Hastaya ilk olarak pıhtıyı eritmek için ilaç tedavisi uygulanır eğer ilaç ile eritilemeyen pıhtı ise cerrahi yöntem ile damar yolundaki pıhtıyı temizlemeye çalışılır. Eğer pıhtı hala temizlenememiş ise açık ameliyat yapılmalıdır. Ameliyat sonrası süreçte kişi kendini yormamalı sigara ve alkol kesinlikle kullanmamalıdır.

 

 

  • Paylaş :