Gelişmiş
Ara
Pamukçuk nedir? Pamukçuk belirtileri nelerdir?

Pamukçuk nedir? Pamukçuk belirtileri nelerdir?

  • 20/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 312 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Pamukçuk nedir?

Candida Albicans  mantarının neden olduğu yetişkinlere oranla bebek ve çocuklarda sıklıkla görülen ağız ve dil yüzeyinin üzerinde oluşan enfeksiyondur. Genellikle hafif şiddette seyreden bir hastalık olduğu için zor fark edilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha şiddetli görülür. Emen bebeklerde pamukçuk oluşumunda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır çünkü anne göğsünde de mantar enfeksiyonu görülme riski yüksektir ve anneyle beraber tedavi edilmelidir.

Pamukçuk belirtileri nelerdir?

İlk başlarda hafif seyrettiğinden dolayı pek belirti vermeyebilir iyileşmeyen ve tedavi edilmeyen pamukçuk ilerleyerek enfeksiyona sebep olur ve bazı belirtiler gösterebilmektedir

  • Yutkunmada zorlanma
  • Ağızda kötü tat
  • Beyaz tabakanın olduğu yerlerde ağrı ve hassasiyet
  • Beyaz tabakanın bulunduğu yerlerde kanama
  • Yanak , dil ve boğaz bademciklerinde beyaz tabakalar

Pamukçuk bebeklerde oluştuğunda anneler tarafından hemen fark edilemez ve ilerleyerek emme güçlüğü , huzursuzluk , beslenmeyi reddetme, emerken ağlama gibi sonuçlar görülür. Bu nedenle anneler daha dikkatli olmalı ve fark ettiklerinde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Pamukçuk teşhisi nasıl konulur?

Ağız içinde oluşan beyaz tabakalar sayesinde teşhisi hemen konulur fakat bazı durumlarda hastalığın kesin tanısı için dil ve yanak tabakasından sürüntü örneği alınarak laboratuvara gönderilebilir. Halk arasında bebeklerde oluşan pamukcuğu karbonatlı suya batırılmış bez yardımıyla temizleme gibi yanlış bir uygulama bulunmaktadır eğer bebeğinizde pamukçuk fark ederseniz kendiniz müdahale etmeyiniz. Bebeklerde oluşan pamukçuk anne göğsüne bulaşabileceğinden bebek tedavi sonrası iyileşse de tekrardan anneden pamukçuk kapabilir bu yüzden mutlaka annede bebekle beraber antifungal ilaç ve kremler kullanarak tedavi edilmelidir.

Pamukçuk tedavisi nasıl yapılır?

Pamukçuk tedavisi hastanın yaşına ve hastalığın seyrine göre belirlenmektedir. Tedavinin amacı mantarı yok edip üremesini engellemektir. Tedavide kullanılan ilaçlar Antifungal içerikli ilaç, krem, gargara ve pastillerdir Doktor tarafından verilen tedaviye uyulduğu müddetçe kısa sürede iyileşme görülebilir. Fakat bazı kişilerde hijyene önem verilse bile geçmeyen pamukçuklar da altta yatan sağlık sorunu olup olmadığı bakılmalıdır. Kişi hastalık süresince kullandığı diş fırçasını iyileştikten sonra mutlaka atmalıdır. Diyabet hastaları şeker seviyelerini olması gerektiği seviyede tutmalı ve yediklerine dikkat etmelidir. Sigara kullanılmamalı doktorun tavsiye ettiği ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

  • Paylaş :