Detaylı Ara
Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır

  • 7 Ekim 2021
  • 0 Beğenme
  • 66 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Mamoplasti, meme bezlerinin görünümünü değiştirmek için yapılan bir dizi meme ameliyatıdır.Mamoplasti yardımı ile memeleri büyütebilir veya küçültebilir, meme bezlerini sıkılaştırabilir, meme ucu düzeltmesi yapabilirsiniz.

Mamoplasti, meme implantlarının değiştirilmesini ve çıkarılmasını ve düzeltmesini içerir.Kapsül kontraktürü, implant çevresinde yoğun bir bağ dokusu kapsülünün oluşması nedeniyle oluşan meme plastik cerrahisinin bir komplikasyonudur.Kapsül kontraktürü nedeni, uygun olmayan plastik cerrahi veya rehabilitasyon dönemi için cerrahın tavsiyelerine uyulmaması olabilir.

Meme küçültme (redüksiyon mamoplasti)

Redüktif mamoplasti,makromasti(memeleri aşırı büyük)olan kadınlara yapılan meme küçültme ameliyatıdır.Kadınlar, fiziksel ve estetik nitelikteki çeşitli nedenlerle küçültme mamoplastisine başvururlar:

omurgada yüksek stres nedeniyle oluşan kronik sırt ağrısı ve duruş bozuklukları;
meme bezlerinin altındaki derinin şişmesi nedeniyle ortaya çıkan meme altında döküntü;
spor sırasında zorluklar;
uygun kıyafet bulmakta zorluk ve karşı cinsten artan ilgi, bu da rahatsızlığa neden olur.

Küçültme mamoplasti genel anestezi altında yapılır.Göğüs ameliyatı sırasında cerrah, meme bezlerinin boyutunu küçülten ve şeklini değiştiren doku, cilt ve yağ birikintilerinin bir kısmını çıkarır.

Meme büyütme (büyütme mamoplasti)

Büyütme mamoplastisi (veya meme artroplastisi), memenin boyutunu artırmak için yapılan bir operasyondur.Kadınlar, çeşitli nedenlerle büyütme mamoplastisini kullanmaya cesaret ederler:
memelerin çok küçük olduğu düşünülürse görünümünü değiştirmek;
meme bezlerinin asimetrisini düzeltmek için;
Hamilelik veya önemli kilo kaybından sonra memelerin boyutunu ve şeklini düzeltmek için.

Büyütme mamoplastisi de sıklıkla mastektomi (meme bezlerinin alınması) geçirmiş kadınlar tarafından kullanılır.Büyütme mamoplastisi sırasında meme dokusuna veya pektoral kasın altına implantlar yerleştirilir.Göğüs implantı, steril tuzlu su (tuzlu su), silikon veya hidrojel ile doldurulmuş özel bir kabuktur.

Meme dikleştirme (mastopeksi)

Mastopeksi, memeyi kaldırmayı amaçlayan plastik bir cerrahidir.Mastopeksi,bir dizi faktöre bağlı olarak gelişen sarkık göğüsleri düzeltmek için yapılır:
hamilelik ve emzirme (hormonal değişikliklerin arka planına karşı, kilo dalgalanmaları);
cilt tonunun azalması, bağların gerilmesi ve dokuların yenilenme yeteneğinin azalmasından kaynaklanan yaşa bağlı değişiklikler;
ani kilo kaybı.

Ayrıca meme sarkması için cerrahi meme dikleştirme yapılır – meme bezlerinin düştüğü, cilt elastikiyetinin kaybolduğu bir durum.Meme dikleştirme implantlı veya implantsız yapılabilir.

Meme implantları nelerdir?

Göğüs implantları,kullanılan dolgu tipine ve şekline göre farklılık gösterir.Dolgu tipine göre meme implantları şunlar olabilir:

tuzlu su – onları doldurmak için tuzlu su kullanılır (kan plazmasına benzer tıbbi çözelti);
silikon – meme bezlerinin doğal bir görünümünü elde etmeyi sağlayan silikonla doldurulmuş;
hidrojel – reddetmeye ve alerjik reaksiyonlara neden olmayan ve meme dokusuna zarar vermeyen yeni bir meme implantı türüdür.

Meme büyütme operasyonu öncesi plastik cerrahlar, meme implantlarının tipini muayenede belirlemeye yardımcı olacaktır.Doktor ayrıca doğru meme implantlarını seçmenize yardımcı olacaktır.

Meme implantları arasındaki ikinci önemli fark şekilleridir.Göğüs implantlarının şekli iki tip olabilir:
yuvarlak implantlar – yarı küre (kubbe) şeklinde yapılır, memeyi kaldırmaya yardımcı olur;
anatomik implantlar – gözyaşı şeklindedir, meme bezlerinin en doğal ve düzgün görünümünü sağlar, gözyaşı damlası şeklinde bir meme elde etmenizi sağlar.
Göğüs implantlarının şekli de bir plastik cerrah tarafından seçilir.Meme implantlarını yerleştirmenin farklı yolları vardır: memenin alt kısmındaki bir kesiden, eldeki bir kesiden veya areolanın kenarı boyunca (meme ucunun etrafındaki pigmentli alan) yapılan bir kesiden.Plastik cerrahi uzmanları, mamoplasti yöntemini bireysel olarak seçerler.

Plastik meme uçları ve areolalar

Meme ucu ve areola plastik cerrahisi, şekil ve boyutlarını iyileştirmeyi amaçlar.Meme başı çevresindeki geniş pigmentli alanları düzeltmek için areola küçültme işlemi yapılır.Meme ucu küçültme genellikle kadınlar tarafından emzirme dönemindeki artışları nedeniyle emzirme döneminin bitiminden sonra yapılır.
Göğüs büyütme, geri çekilmiş meme uçlarını düzeltmek için de kullanılır (meme bezlerinin gelişimindeki, meme uçlarının areolanın üzerine çıkmadığı, ancak onunla aynı hizada veya meme bezlerinin içinde olduğu anomaliler).Geri çekilmiş meme uçları bir kadında fiziksel ve estetik rahatsızlığa neden olur, emzirme sürecini zorlaştırır.

Mamoplasti yan etkileri

kan pıhtılaşma bozuklukları;
dekompanse diabetes mellitus;
onkoloji;
kronik göğüs ağrısı;
şiddetli alerjik reaksiyonlar (bunları tespit etmek için bir alerji uzmanına danışmanız gerekir).
Mamoplasti için göreceli kontrendikasyonlar arasında hamilelik ve emzirme, aşırı kilo (kilo verecekseniz – kilo kaybından sonra meme şeklindeki değişiklikleri önlemek için) bulunur.Ayrıca 18 yaşından küçük kız çocuklarına meme estetiği ameliyatı yapılmamaktadır.Mamoplastiden önce, plastik cerrah meme bezlerinin ultrasonunu içeren bir muayene önerir.

Mamoplasti sonrası rehabilitasyon

Mamoplasti sonrası rehabilitasyon iki aya kadar sürebilir.Ameliyattan hemen sonra, yaralarda birikebilecek sıvı veya kanı çıkarmak için göğse drenaj tüpleri takılabilir.Drenaj tüpleri birkaç gün içinde çıkarılacaktır.İyileşme döneminde, bazı kısıtlamalara uymanız gerekecektir:
cerrahi veya yumuşak destekleyici bir sutyen giyin (birkaç günden birkaç aya kadar);
sırt üstü yat;
aşırı fiziksel aktiviteden vazgeç (örneğin, temiz havada kısa yürüyüşler);
doğal rezervuarlarda banyo yapmayı, havuzları, saunaları ziyaret etmeyi reddetmek (bir yaranın enfeksiyonunu ve iyileşmesinin bozulmasını önlemek için);
ciltte ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktan kaçının (yara iyileşmesinin bozulmasını önlemek için);
tam kol aralığı geri gelene kadar (en az 2 hafta) direksiyona geçmeyin.
Göğüs büyütme ameliyatından sonra iyileşirken doktorunuzun talimatlarını izleyin.Bir durumun kontrolü, dikişlerin çıkarılması için cerraha göstermek gerekli olacaktır.
Meme estetiği ameliyatı sonrası ağrı birkaç hafta içinde azalmalıdır.Rehabilitasyon döneminde ağrıyı azaltmak için analjezikler reçete edilir.Doktor ayrıca kan dolaşımını iyileştirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için özel egzersizler ve göğüs masajı teknikleri önerebilir.

Mamoplasti sonrası egzersiz

Meme büyütme ameliyatından sonra iki aya kadar süren iyileşme döneminde (kesileri germemek, tansiyonu yükseltmemek ve kanamaya neden olmamak için) egzersiz kısıtlanmalıdır.3-6 hafta süreyle ağır cisimleri kaldırmak, fiziksel egzersizler yapmak veya kol kaslarını aşırı germek kesinlikle yasaktır (kesin süre doktor tarafından belirlenir).
Ameliyattan birkaç gün sonra temiz havada kısa yürüyüşlere başlanması önerilir.Yürüyüş kan dolaşımını iyileştirir, hızlı yara iyileşmesini destekler.

Mamoplasti sonrası emzirme

Vakaların büyük çoğunluğunda, mamoplasti geçiren kadınların emzirme ile ilgili sorunları yoktur.Yeterli miktarda anne sütü üretirler.
Ancak, insizyonun areolanın kenarı boyunca yapıldığı periareolar mamoplastiden sonra emzirme ile ilgili sorunlar görülebilir (anne sütü üretiminden sorumlu meme bezlerinin sinir uçlarında hasar olması durumunda).Meme başı hareketi ile meme büyütme sonrası emzirmek de zor olabilir (sinir uçlarının zarar görmesi durumunda).Meme büyütme ile genellikle emzirme ile ilgili herhangi bir sorun yoktur, çünkü modern teknikler meme bezlerinin dokularını ve sinirlerini etkilemeden implant yerleştirmenize izin verir.

1. Mamoplasti kaç yıl sonra yapılır?
Ortalama olarak, modern meme implantlarının hizmet ömrü 10 ila 15 yıl arasında değişir ve bundan sonra yeniden düzeltici cerrahi önerilir.Bu, bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır: yaş değişiklikleri, implanttaki yağ ve kas kütlesi oranındaki değişiklikler.Göğüs durumu da hamilelik ve emzirmeden etkilenir.Silikon implantlar söz konusu olduğunda, memenin periyodik olarak ultrason veya manyetik rezonans görüntülemesi yapılması önerilir.
2. Meme büyütme ameliyatından sonra ne zaman yan ve karın üstü yatabilirim?
Ameliyattan 2-3 hafta sonra mamoplastiden sonra yan ve 1-2 ay içinde midenizde uyuyabilirsiniz.Ancak bu terimler yalnızca komplikasyonların olmadığı durumlarda geçerlidir.Kesin öneriler ancak ameliyat sonrası dönemde kadının durumunu izleyen bir plastik cerrah tarafından verilebilir.
3. Göğüs büyütme sonrası kompresyon iç çamaşırı ne kadar süre giyilir?
Mamoplastiden sonra kompresyon iç çamaşırı giymek birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.Çoğu durumda, bir ay yeterlidir, ancak rehabilitasyon sürecinin nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak süre doktor tarafından ayarlanabilir.
4. Mamoplasti sonrası ağrı ne kadar sürer?
Göğüs büyütme ameliyatından sonraki ağrı normalde ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde azalmalıdır.Birkaç hafta sonra ağrı azalmaz, hatta artmazsa, sebebini belirlemek için bir plastik cerraha başvurmak önemlidir.

Doktorum sitemizde yer alan uzman doktorları doktor bul sayfamızdan hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Meme büyütme veya meme küçültme ameliyatları için Estetik Cerrahisi kliniğine başvurmalısınız ve doktor randevusu işleminizi doktor sitesi üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Paylaş :