Gelişmiş
Ara
Kepçe kulak nedir? Nedenleri nelerdir?

Kepçe kulak nedir? Nedenleri nelerdir?

  • 13/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 250 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kepçe kulak nedir?

Kulakta sıklıkla görülen bir şekil bozukluğu durumudur. Kulak bölgesindeki kıkırdakların gevşekliği yada gelişmemesinden kaynaklı olan bu durum kulağın öne yada yana doğru edilmesine sebebiyet verir. Her iki kulakta görüldüğü gibi tek bir kulakta da görülebilir. Sağlık açısından bir problem teşkil etmese de psikolojik olarak kişiyi etkiler kadınlar saçları ile de olsa bu sorunu kapatmayı başarabilir fakat erkeklerde bu durum söz konusu olmadığından genellikle erkekler daha çok estetik ameliyata başvurmaktadır.

Kepçe kulak nedenleri nelerdir?

Genetik kaynaklı , doğumsal bir sorundur. Ailede anne veya babada kepçe kulak olan kişilerde bu problem görülme olasılığı dahada yüksek’dir. Ailesel olarak aktarılan sorunlar şunlardır,

  • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki genişlik
  • Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması
  • Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin ütülenmiş gibi dümdüz bir yapıya sahip olması

Kepçe kulak ne gibi sorunlara yol açar?

Genellikle okul çağındaki çocukların psikolojik olarak sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Yetişkin bireylerde şapka takma saç uzatma gibi eğilimler ve kompleksler görülebilir. Çocukluk’dan bu yana alay konusu olan yetişkinlerde depresyon , öz güven eksikliği gibi problemler görülebildiği için kepçe kulak sorunu en erken dönemde estetik operasyon ile düzeltilmelidir.

 Kepçe kulak ameliyatı nasıldır?

Alanında uzman olan plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Herhangi ciddi bir risk taşımamaktadır. Özellikle okul çağındaki çocukların kabusu olan kepçe kulak en doğru ve erken zamanda tedavi edilmelidir. Hastaya yaşına göre lokal yada genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Kulak kepçeligin durumuna göre 40 ile 90 dakika arasında süren ameliyatın sonrasında kişinin hastanede kalması gerekmemektedir.
Kulağa ameliyattan sonra 1 veya 2 hafta süreyle özel bantlar takılıp bu süre sonunda bantlar çıkartılır. Oldukça kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı iyileşme süresi 2 haftadır.

Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süresi nasıldır?

Kepçe kulak ameliyatı sırasında dikiş atılmayacağı için iyileşme süresi 1 yada 2 haftadır. Hasta yaşa göre eğer genel anestezi almamış ise aynı gün normal hayatına döner. Ameliyatın üzerinden 2 gün geçtikten sonra duş alabilir , rutin hayatlarına devam edebilirler.
Eğer sizde de kepçe kulak problemi var ise çok kolay estetik operasyonla düzelebileceğini ve psikolojik sorunları ortadan kaldırabileceğini göz önünde bulundurarak bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

  • Paylaş :