Gelişmiş
Ara
Hazır Mamalardaki Katkı Maddeleri Nelerdir

Hazır Mamalardaki Katkı Maddeleri Nelerdir

  • 20/06/2021
  • 0 Beğenme
  • 60 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Hazır Mamalardaki Katkı Maddeleri Nelerdir

Alfa-Laktalbumın: Alfa-laktalbumin anne sütündeki başlıca proteindir. Besin değeri bir yana, anti-bakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici tesiriyle bebeği enfeksiyondan muhafaza eder, sinir sisteminin gelişiminde görev alan triptofanın ana membaıdır. İnek sütünün içersinde de alfa-laktalbumin vardır ve artık birtakım mamalara alfa- laktalbumin ilave edilmektedir.

Nükleotidler: Nükleotidler DNA ve RNA’nın temel maddesidir ve hızlı gelişim dönemlerindeki görevi çok hayatidir. İnek sütüne kıyasla anne sütünde daha fazla oranda bulunur; bağışıklık sistemini geliştirir, demir emilimini artırır ve yararlı bakterilerin saklanmasını sağlar. Mama üretiminde kullanılan nükleotidler bitki mayasından yapılır.

Uzun Zincirli Çoklu Doymamış Yağ Asitleri (Lcpufa): LCPUFA’lar, beslenme esnasında alınan esansiyel yağ asitleridir. Anne sütündeki, karşılığı olmayan LCPUFA’lardan dokazohekzanoik asid (DHA) ve araşidonik asit AA), yenidoğan bebeğin bilişsel ve görsel gelişimi için çok önemlidir. Birtakım bebek mamalarının içerisinde; balıkyağı, yumurta sarısı lipidi, mantar ve deniz yosunu gibi maddelerden üretilen DHA ve AA’lar vardır.

Probiyotikler: Probiyotikler, yoğurt, mayalanmış süt benzeri mamullerde tabiî olarak var olan canlı, aktif, “iyi” bakteri türlerdir. İnek sütünden ayrı olarak, anne sütünde, yüksek miktarda sindirilemeyen şekerler de vardır. Sindirilemeyen şekerler bağırsaklardaki “iyi” bakteriler için faydalıdır. Bu bakteriler bağışıklık sisteminin gelişmesinde hayati önemde oldukları gibi, aynı zamanda bağırsak enfeksiyonlarını önleyici bir set oluştururlar. Mamaların içerisindeki probiyotik organizmalar, anne sütüyle beslenen bebeğin bağırsaklarındakine benzer, ama aynısı değildir.

Bebek Mamalarındaki Katkı Maddeleri Hakkında

Bu yeni komponentlerin mamalardaki kullanımının çok uzun bir mazisi yok, bu nedenle iddia edildiği gibi yararlı olduklarının test edilmesi için zamana ihtiyaç var.

Bu komponentlerin, anne sütünün muhteviyatıyla, aynı görevi görüp görmedikleri şüphelidir.

Yeni bileşenlerle üretilen mamalarla, yeni bileşenlerin hiçbirinin eklenmediği hazır mamalar arasında yapılan mukayeseli incelemeler hala net bir yargıya bağlanmış değildir.

Yararlarına dair kesin delil olmadığı gibi, zamanında doğmuş olan sağlıklı bebekler için de tehlikeli olduklarına dair kesin bir delil bulunmamaktadır.

Bu tür komponentleri içeren hazır mamalar daha pahalıdır. Unutmayın bu mamalardan birini satın alıyorsanız muhtemel bir yarar için para ödüyorsunuz, kesin bir yarardan söz etmiyoruz. Her ne kadar ambalajlarındaki sloganlar sizde öyle bir intiba bıraksa da, raflardaki hiçbir mama, “anne sütüne en yakın mama” olamaz.

  • Paylaş :