Gelişmiş
Ara
Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer?

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer?

  • 28/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 262 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Hamilelikte çatlak ne zaman başlar?

Hemen hemen her hamile kadının baş belası olan çatlaklar karın , göğüs , kalça , kollar ve bacaklarda pembe veya kırmızı bazen ise morumsu şekilde derinin altındaki dokunun yırtılmasıyla ince çizgiler şeklinde oluşmaktadır. Genellikle hamileliğin 4. Ayından itibaren bağ dokusunun gerilmesiyle kırmızı renkte çatlamalar oluşmaya başlar fakat bazı hamilelerde doğuma 3 hafta kalana kadar çatlak görülmeyebilir.

Hamilelikte çatlak neden olur?

Çatlak oluşumu en sık olarak karnın alt kısmında oluşmaktadır çatlak öncesi karında veya oluşan bölgede kaşıntı oluşabilmektedir. Çatlak oluşumu derinin gerilmesinden kaynaklı yada hormonal değişikliklere bağlı görülebilir.En çok da genetik yatkınlığı olan kişilerde yani anne veya kardeşinde çatlak oluşumu görülen kişilerde daha çok görülmektedir. Bunlar dışında ani kilo alan ve karnın çok hızlı bir şekilde büyümesine , derinin nemini kaybedip elastik yapısının bozulmasından da kaynaklanabilmektedir.

Hamilelikte çatlak oluşmaması için neler yapılabilir?

Genetik yatkınlığı olmayan ve tüm hayatı boyunca sıvı tüketimine dengeli beslenmesine dikkat edip düzenli egzersiz yapan kişiler çok şanslıdır çünkü hamilelik sırasında vücutları elastik yapıya sahip oldukları için çatlamadan bu süreci eski vücutlarına kavuşarak atlatabilirler. Hamilelik sırasında çatlak oluşumunu önlemek için yapılabilecek bazı önlemler şöyle sıralanabilir,
Bol su iç!  Su içmek çatlak önlemek için ve sağlıklı olabilmek için çok önemlidir.
Cildinin nemini koru! Hamilelik sırasında düzenli beslenmek ve sıvı tüketimi vücudunuzun nemini korumak için çok önemlidir.
Ölçülü bir şekilde kilo al! Hızlı alınan kilolar cildin olduğundan fazla gerilmesine neden olarak çatlakların oluşmasına neden olabilmektedir yavaş alınan kilolar çatlak oluşmasına elverişli bir vücudun olsa bile çatlakların az oluşmasını sağlayabilir.
Sağlıklı ve dengeli beslen! Sağlıklı ve dengeli beslenme hızlı ve gereğinden fazla alınacak kiloların önüne geçmektedir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
Egzersiz yap! Egzersiz yapmak sağlıklı beslenmek ve su içmek kadar önemlidir. Hamilelik sırasında yapılan egzersizin cilde esneklik katması çatlakların oluşmasının önüne geçmektedir.
Kan dolaşımını hızlandır! Banyo veya duş sırasında yapılan yumuşak sünger veya fırça yardımıyla yapılan masajlar kan dolaşımını harekete geçirerek cildin elastikliğini koruyup çatlak oluşumunu önlemektedir.

Hamilelikte çatlak önleyici yağlar var mı?

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da vücudun elastikliğini korumak ve nemlendirmek için kullanılan yağlar mevcuttur bunları şöyle sıralayabiliriz,

  • Badem yağı
  • Kakao yağı
  • Hindistan cevizi yağı
  • Zeytinyağı
  • Buğday yağı

Yukarıda belirtilen yağları kullanmadan önce doktorunuza danışıp kullanmanızı öneririz. Alerji ihtimaline karşı kol içine minik şekilde uygulayarak alerji olup olmadığına bakabilirsiniz.
Oluşan çatlakların doğumdan sonra kaybolmayacağını unutmayınız eğer estetik açıdan rahatsızlık hissediyor ve her türlü yolu deneyip çözüm bulamadıysanız plastik cerrahlar tarafından muayene olup tedavi olabilirsiniz.

  • Paylaş :