Gelişmiş
Ara
Gebelik Şekeri ve Şeker Yüklemesi Hakkında

Gebelik Şekeri ve Şeker Yüklemesi Hakkında

 • 20/06/2021
 • 0 Beğenme
 • 61 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Gebelik Şekeri ve Şeker Yüklemesi Hakkında

Hamilelik sürecinde anne adaylarının vücutlarında birtakım hormonsal değişimler meydana gelir. Bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve gelişebilmesi adına bu değişimler gerçekleşir. Gebelik boyunca annenin ve bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlayabilmek için birtakım testler uygulanır. Bu testlerden biri de gebeliğin 24’üncü ve 28’inci haftaları arasında yapılan şeker yükleme testidir.

Son zamanlardan bu konuda yapılan birçok farklı açıklama her ne kadar bebek bekleyen anne adaylarının kafasını karıştırsa da hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısında şeker yükleme testinin yapılması önemlidir.

Peki, şeker yükleme testi nasıl yapılıyor?

Öncelikle açlık kan şekeri ölçüleceğinden test yapılmadan önceki gece saat 12 den sonra hiçbir şey yenilmemesi ve içilmemesi gerekiyor. Sonrasında anne adayından sabah aç karnına kan alınıyor ve 50 gr glikoz (şekerli su) içiliyor. Yaklaşık 60 dakika sonra kandaki glikoz seviyesini belirleyebilmek için tekrar kan alınıyor. Alınan kanda glikoz seviyesi 140mg ve üstünde olunca şeker tehlikesi olduğundan dolayı anne adayı ikinci bir teste tabi tutulur. Bu sefer 100gr glikoz içirilir ve üçlü kan ölçümü yapıldıktan sonra gebelik şekerinin olup olmadığı kesin olarak anlaşılır.

Anne adayında şeker çıkması durumunda diyete başlanır. Gebelik sonlanıncaya kadar, şerbetli tatlı, çikolata, pasta gibi yüksek oranda şeker içeren gıdalardan uzak durmalı, beyaz pirinç veya makarna gibi gıdaları çok fazla tüketmemeye özen göstermelidir. Gebelik şekeri, bebek doğuncaya kadar devam eder ve bebek dünyaya gelince son bulur.

Kimler risk altındadır?

Gebelerin %7sinde rastlanabilen bir durum olan gebelik şekeri için özellikle bazı gebeler takip altında tutulmalıdır.

Risk altında olan anne adayları:

 • Hamilelik öncesinde aşırı kilosu olan anne adayları
 • Hamilelik esnasında alması gerekenden daha fazla kilo alan adayları
 • Daha önceki gebeliklerinden düşük yaşayan ve ölü bebek doğuran anne adayları
 • Aşırı kilolu bebek doğuran anne adayları
 • amniyo sıvısının normalden daha fazla olması
 • Anne adayının yaşının 35 den fazla olması
 • Ailesinde şeker hastalığı bulunan anne adayları
 • Daha önceki gebeliklerinde gebelik şekeri olan anne adayları

Bu riskleri taşıyan anne adaylarının gebelik şekeri adına hamileliğin başından sonuna kadar sürekli olarak izlenmesi önemlidir.

Şeker yüklemesi yaptırılmazsa ne olur?

Şeker yüklemesi yapılmaması durumunda gebelik şekeri anlaşılmaz ve anne adaylarının kanındaki şeker seviyesinin kontrol altında tutabilmek mümkün olmaz. Gebelik şekerinin anlaşılmaması durumunda bebekte ve anne adayında birçok sağlık sorunu meydana gelebilir. Bunlara örnek olarak; anne adayında, vajinal enfeksiyon, böbreklerde sorunlar, bebekte ise aşırı kilo ve çeşitli anamoliler oluşabilir. Özelikle erken doğum riski en çok karşılaşılan durumdur. Zamanından önce doğan bebeklerin ciğerleri tam olarak gelişmediğinden dolayı yeni doğan ünitesinde kalması gerekir. Bu gibi riskler ile karşı karşıya kalmamak adına gebeliğin 24üncü ve 28inci haftaları arasında şeker yüklemesi yaptırılmalı ve şeker seviyesinin yüksek çıkması durumunda diyete veya insülin uygulamasına başlanılmalıdır.

 • Paylaş :