Gelişmiş
Ara
Diyette doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Diyette doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

  • 22/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 166 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Diyette yapılan yanlışlar nelerdir?

Kilolarından memnun olmayan bir çok kişi kulaktan duyma bir çok diyet çeşidi denemiş ve başarısız olmuştur . Farkına varmadan bilinçsizce yapılan diyetler vücudumuza bir çok zararlar veriyor hatta metabolizmayı hızlandırmak yerine tam tersi yavaşlatıp kilo alımına sebep olabiliyor. Başkalarının diyetlerini uygulamak yapılan yanlışların başında gelmektedir ki diyetler kişiye özel hazırlanmalıdır. Diyet yapmadan önce sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve altta yatan herhangi sağlık sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır. Diyet sırasında yapılan yanlışlar şöyle sıralanabilir,

Karbonhidratı hayattan çıkartmak

Diyet yapılırken ekmek , makarna ,pilav vb. karbonhidratları çıkartmak çok yanlış bir davranıştır. Karbonhidrat tüketmeyen kişide kas kaybı , sinirsel gerginlik , tatlı krizi, yorgunluk gibi semptomlar görülecektir. Beyinin düzenli çalışması için günlük glikoza ihtiyacı vardır diyet yaparken karbonhidrat tüketmemek beynin düşünsel fonksiyonlarını bozmaktadır hayatınızdan çıkartmak yerine alternatif çeşitler (tam buğday ekmeği, kepekli makarna, bulgur pilavı ) tüketilebilir.

Bitki çayı ile kilo kaybını hızlandırmaya çalışmak

Diyette yapılan diğer hatalardan biride bitkisel çayları aşırı ve bilinçsizce tüketilmesi dır. Aşırı tüketilen Bitki çayları vücuttaki suyu dışarı atarak ve bağırsakları aşırı boşaltarak size kilo vermiş izlenimi yaratabilmektedir fakat su kaybından başka bir şey değildir . Her ne kadar bitki içerikli olsa da bilinçsiz ve aşırı tüketiminden kaynaklı rahatsızlıklar oluşabilir( karaciğerde toksik etki, böbrekte hasar, kalp ritminde bozulma vb. )

Uzun Süreli Açlık ya da Öğün Atlama

Uzun süre aç kalmak ve öğün atlamak size kesinlikle tartıda eksi olarak gelmez aksine metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermenizi engeller ve hatta bazen diyet yapmanıza rağmen kilo alımına neden olabilmektedir. Kişi aç kaldığı için şeker düşecek ve glikojen depoları boşalmaya başlayarak yorgunluk, bitkinlik , duygusal değişiklikler ve bulanıklık gelişecektir ve bunlarla birlikte sağlık sorunları da gelişebilmektedir.

Zayıflama ilacı kullanmak

Yapılan en büyük hatalardan ve tehlikelerden biride zayıflama ilaçları kullanmak dır. Doktor tarafından verilmeyen reklam yada internet sitelerinde görülen zayıflama ilaçları bir çok sağlık sorununa davetiye çıkartmakta ve hatta ölüme bile sebep olabilmektedir. ( kalp sorunları , hipertansiyon, akciğer ve karaciğer sorunları)

Sporda aşırıya kaçmak

Sağlıklı ve düzenli beslenme olmadan yapılan spor kas kayıplarına ve hatta metabolizma yavaşlamasına bile sebep olmaktadır. Hayatı boyunca hiç spor yapmamış bir kişinin aniden saatlerce spor yapması aşırı kilolarından dolayı eklem rahatsızlıklarına ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek istiyorsanız mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Doktorum sitemizde yer alan uzman doktorları doktor bul sayfamızdan hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Kilo vermek için diyetisyene başvurmalısınız ve doktor randevusu işleminizi doktor sitemiz üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Paylaş :