Gelişmiş
Ara
Diş teli nedir ? Diş teli tedavisi nasıldır?

Diş teli nedir ? Diş teli tedavisi nasıldır?

  • 14/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 200 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Diş teli nedir?

Diş teli diş yapısı bozuk kişilerin diş yapısını düzeltmek için uygulanan müdahaledir. Fakat diş teli sadece diş yapısı bozuk olan kişilere değil damak bozukluğu , çene bozukluğu , diş ayrıklığı gibi şikayetlerde de kullanılmaktadır. Bu müdahaleye ortodonti denir Ortodontist tarafından yapılmaktadır.

Diş teli çeşitleri nelerdir?

4 çeşit diş teli bulunmaktadır bunlar kişinin yapısal bozukluğuna göre değişkenlik göstermektedir.
Metal braketler : En sık kullanılan ve en dayanıklı olan diş telleridir. Kişinin ağız yapısına göre iç yada dış kısmına yerleştirilmektedir. Bu tellere kişi alışana kadar estetik açıdan ve günlük yaşam bakımından olumsuzluk yaşayabilir diş bozukluğuna bağlı 2 yada 3 sene kalabilir.
Porselen şeffaf braketler : estetik açıdan metal braketlere göre daha ince bir yapısı olduğu için kişi için en çok tercih edilebilen diş telidir porselen braket takılırken aynı zamanda damağa plak da takılmaktadır çünkü takılan diş teli dişleri düzeltirken damak yapısının bozulmasını önler. Porselen braket bulunan kişi ince yapılı olduğu için daha dikkatli olmalıdır.
Lingual braketler : yetişkinlerde kullanılan diş teli çeşididir. Bu teller dişi içe doğru olan kişilerin dişini orantılamak için kullanılır. Elastik yapıya sahiptir alttaki dişleri üstteki dişlere göre de orantılamaktadır.
Telsiz ortodonti : şeffaf diş teli olarak bilinir plak şeklinde çıkarılıp yıkanıp takılma özelliğindedir diğer tellere oranla daha uzun süre kullanılır ve daha az bozukluğu olan kişilerde kullanılır.
Diş teli takılanlar nelere dikkat etmelidir?
Diş teli takılan kişilerde temizlik çok önemlidir bakteri oluşan diş telleri dişlerde çürümeye sebep verir. Diş teli takılan kişilerin sadece yapışkan tarzı şeyler tüketmesi önerilmez çünkü yapışkan gıdanın diş tellerine yapışması sonucu braketlerde kopma yaşanabilir ve teller oynama yapabilir.
Diş teli tedavisi acı verir mi?
Diş teli takılması sırasında herhangi ağrı hissedilmez fakat kişi diş tellerine alışana kadar zorluk yaşayabilir kişi çiğneme sırasında kısa bir süre hassasiyet hissedebilir.
Diş telleri leke bırakır mı?
Diş teli tedavisi bozukluğa göre uzun süre kalacağı için diş tellerinin altında iz kalabilir. Buda kişinin yeteri temizliği uygulamamasının bir göstergesidir ve bu lekeler diş çürüklerine sebebiyet vermektedir. Kişi tel takımından sonra yeterli temizliği ve bakımı gösterirse leke ve çürüklerin oluşumu engellenmektedir.

Çocuklar için kullanılan diş telleri nasıldır?

Küçük çocuklarda genelde takılıp çıkarılabilen diş telleri kullanılmaktadır temizlik ve takma bakımından kolay oldukları için en çok tercih edilen tellerdir. Bazı çocuklar diş telinin görüntüsünden rahatsız oldukları için onlara özel renkli tellerde bulunmaktadır.

  • Paylaş :