Gelişmiş
Ara
Diş ağrısına ne iyi gelir? Nedenleri nelerdir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Nedenleri nelerdir?

 • 27/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 156 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Diş ağrısının oluşmasında birçok etken bulunmaktadır ve tedavi edilmezse bir çok soruna yol açabilmektedir. Diş ağrısında uygulanacak yöntemlerde nedenine göre değişmektedir. Bazı kişilerde diş hassasiyetine bağlı ağrılar görülebilir hassasiyet önleyici potasyum ve florür içeren macunlar kullanılmalıdır. Diş eti çekilmesine bağlı köklerde ortaya çıkma durumunda doktorlar vernik , protez ve dolgu yöntemiyle hassasiyeti ortadan kaldırabilir fakat evde uygulanacak geçici yöntemde mevcuttur ılık tuzlu su ile diş, diş etlerini fırçalayıp ağzınızı gargara yapmak birazda olsa sizi rahatlatacaktır. Bazı ağrılar arka dişlerde özellikle yemek yedikten sonra artıkların diş arasına sıkışıp diş etlerine baskı yapmasıyla oluşabilmektedir bu ağrıya septal ağrı denir.Bu durumlarda diş fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Diş Ağrısının nedenleri nelerdir?

Diş ağrısının bir çok nedeni bulunmaktadır. En çok rastlanılan diş ağrısı çürük dişten kaynaklı ağrıdır ve tedavi edilmezse iltihap olup daha şiddetli dayanılmayacak ağrılara neden olabilir. Diş ağrısına neden olanları şöyle sıralayabiliriz,
Çürük dişler: çürük dişi bulunan kişiler yemek yedikten sonra ağrı oluşması çürükte yemek kalıntılarının takılarak pulpa yani sinirler ve damarların bulunduğu dişin öz kısmına bakteri ulaştığı anlamına gelir ve geceleri uykudan uyandıracak şekilde ağrıya sebep olur. Ağrı sadece tatlı birşeyler yendiğinde oluyor ve daha sonra geçiyor ise çürüme yeni başlamış demektir.
Dentin Hassasiyeti: Diş eti çekilmesine bağlı sıcak veya soğuk gıdalar tüketildiğinde oluşan ağrıdır. Normal zamanda ağrı yok ise bu dişlerinizde sıcak soğuk hassasiyeti var demektir.
Gömülü dişler: 3. Büyük azı dişleri yani 20’lik dişlerdir çenenin en arka kısmında bulunduğundan yeteri kadar fırçalanamadığından kısa sürede çürürler ve yanında bulunan 2. azınında çürümesine neden olmaktadır. Bazı 20lik dişler çıkamaz ve gömülü şekilde orda çürür diğer dişlerede zarar vermektedir ağrısı çenenin arka kısmında , kulak ,göz ve boyun bölgesinde bile hissedilmektedir. 20lik diş ağrısının tek çözümü dişi çektirmektir yoksa dayanılmayacak ağrılara sebep olmaktadır ve kist oluşturmaktadır.
Diş eti kaynaklı ağrılar: Ağrılar çoğu zaman diş etinden kaynaklı olabilir dişler sağlıklı olsa bile diş etlerinde problem olabilir diş eti iltihaplanmasına periodontitis denir. Diş iltihaplanmasının belirtisi olarak diş eti kanaması , diş etinde morarma , diş etinde büyüme, dişlerde aralanma , dişlerde uzama ve sallama , ağızda kötü koku ‘dur. Ağrı diş etleri tedavi edildikten sonra geçer.
Yansıyan diş ağrıları: dişin ağrıması sonucu başka dişlerinde ağrımasıdır. Dişin ağrısı 3 diş ileriye kadar yansıyabilir fakat çenenin orta hattını kesinlikle geçmez yani sağ çenedeki dişde bulunan ağrı sol çenedeki dişe yansıması imkansızdır.
Sinüzit: üst çenedeki arkada bulunan dişler bazı kişilerde sinüs boşluğunda bulunmaktadır sinüs boşluğundaki mukozanın iltihaplanması sinüzite neden olur . sinüzit ağrısı bazen diş ağrısıyla karıştırılabilmektedir.

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir?

Dişi çürük olup ağrıya neden olan dişlerin geçici değil kalıcı çözümlere ihtiyacı vardır mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir ağrı kesiciler geçici çözümdür tedavi için lokal anesteziyle uyuşturulup çürük kısımlar çıkartılarak doku dostu dolgu  malzemesi ile dolgu yapılarak tedavi edilir. Bazen çürük dişin özüne inerek pulpaya kadar gelir bu dişin tek tedavisi kanal tedavisidir.

Diş ağrısına evde uygulanacak çözümler?

Diş ağrınız gece veya doktora gidemeyeceğiniz bir zamanda oluşursa evde geçici olarak uygulanabilecek yöntemler şöyle sıralanabilir,

 • Ağrıyan dişi fırçalamak
 • Sirkeli su ile tuzlu suyu karıştırıp gargara yapmak
 • Ağrıyan bölgeye buz uygulama
 • Karanfil veya karanfil yağı kullanmak
 • Ağrıyan dişe sarımsak koyup bekletmek
 • Zerdeçal ile suyu karıştırıp macun şekilde ağrıyan dişin üstüne koyup beklemek

 

 • Paylaş :