Gelişmiş
Ara
Bıngıldak nedir? Ne kadar sürede kapanmalıdır?

Bıngıldak nedir? Ne kadar sürede kapanmalıdır?

  • 23/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 302 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Bıngıldak nedir?

Bıngıldak yeni doğan bebeklerde kafatasının birleşme bölgelerinde bulunan ellediğinde yumuşak bölgeye verilen addır. Genellikte anne karnındaki bebekte 6 tane bulunan yumuşak doku doğum öncesi kapanarak 1 tane kalır buda başın ön kısmında bulunmaktadır. Bıngıldak bebeğin doğum kanalına inmesine ve doğumun kolaylaşmasını sağlar . Bıngıldak olmasaydı beyin gelişimi yeteri kadar olmaz ve bebeklerde zeka geriliğine neden olurdu .Yumuşak oluşundan dolayı darbelere dayanıksız gibi gözükse de son derece koruyucudur.

Bıngıldağın bebekteki işlevi nedir?

Bebeklerde beyin gelişimi hızlı olmaktadır. Beyin gelişimiyle kafa kemiğinin büyümesi birbirine yetişemediği için bıngıldağın sayesinde kafa büyür ve beyine zarar vermesi engellenmiş olur

Bıngıldağın ne kadar zamanda kapanması gerekir?

Erken doğan bebeklerde bıngıldağın kapanması gecikebilmektedir. Normal zamanda doğan bebeklerde 12 ay ile 18 ay arasında bıngıldak kapanır. Çok nadir olmakla birlikte bazen bıngıldak erken kapanabilir fakat suturalar sayesinde kafa büyümesi devam etmekte olup böyle bir durumda doktorunuz tarafından sıklıkla baş çevresi ölçümü yapılmaya devam edilir.

Bıngıldağa dokunmak bebeğin beynine zarar verir mi?

Bıngıldak yumuşak olmasına rağmen korkulacak bir yapıda değildir çok sert darbeler almadığı müddetçe bıngıldağa dokunmak bebeğin beynine herhangi bir zarar vermemektedir. Bebeğinizin banyo yaptırırken, kafasını tutarken , saçlarını tararken huzursuz olacak bir durum yoktur.

Bıngıldakla ilgili tehlike sinyali veren durumlar nelerdir?

Bebeklerde vücutta susuz kalma durumlarında ( ishal kusma ) bıngıldak bölgesinde çökme görülebilir ve bu bebeğin ciddi boyutta vücudun susuz kaldığının göstergesidir.Bazı bebeklerde bıngıldakta şişme görülebilir bu durumda bebekte menenjit dediğimiz beyin zarı iltihaplanması yada hidrosefali dediğimiz beyin sıvısının fazlalaşması sonucunda oluşmaktadır.  Bıngıldağın olduğundan çıkıntılı görünmesinde bebeğin kafa içi basıncının fazlalaşması sonucunda oluşmaktadır .Bu belirtiler doğrultusunda bebeğe acil müdahale gerekmektedir. Bazen bebeklerde ağlama sırasında bıngıldakta şişme oluşabilir bu durum normaldir ve korkulacak bir şey yoktur.

Bıngıldak nasıl kontrol edilir?

Bebeğin baş kısmında olan yumuşak doku elle dokunulduğunda hissedilebilir. Bebekte herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı müddetçe ailenin kontrol etmesine gerek yoktur.Doktor kontrollerine götürüldüğünde doktor tarafından mutlaka ölçümü yapılıp kontrol edilecektir. Bebeğinizi doktor tarafından verilen tarihlerde mutlaka kontrollerine götürmeyi ihmal etmeyiniz.

  • Paylaş :