Gelişmiş
Ara
Bilgisayarlı Tomografi nedir, BT ne işe yarar, zararları nelerdir

Bilgisayarlı Tomografi nedir, BT ne işe yarar, zararları nelerdir

  • 13/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 203 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Geleneksel bir X-ışını muayenesi yardımıyla, resimde görüldüğü gibi vücudun bir bölümünü görebilirsiniz.Aynı zamanda bilgisayarlı tomografi, vücudun “katman katman bölümlerini” incelenmesini sağlamaktadır.Bu özellik aşağıdakileri mümkün kılar:

  • patolojik odakları tespit etmek, noktaları ve boyutlarını doğru bir şekilde belirlemek;
  • Üst üste binen diğer dokuların görüntü kalitesi üzerindeki etkisini azaltır ve istenilen noktanın görüntüsünü elde eder.

Hangi durumlarda bilgisayarlı tomografi yapılır?

Bu yöntem, insan vücudunun neredeyse tüm organlarını incelemenize izin vermektedir.Diğer yöntemlerle elde edilen verileri netleştirmek için genellikle kullanılan bir yöntemdir.Örneğin, nazal septum ve sinüzitin eğriliği ile, paranazal sinüslerin röntgeni genellikle ilk önce ve daha sonra bilgisayarlı tomografi ile yapılabilmektedir.

.

Geleneksel bir röntgen, akciğerleri ve kemikleri iyi görmenizi sağlar.Aynı zamanda BT, yumuşak dokuların durumunu, örneğin beyin, karaciğer, vb. Ayrıntılı bir şekilde incelemeniz mümkündür. Çoğu durumda, bu, tehlikeli bir hastalığı erken bir aşamada tanımlamanıza olanak tanır.Örneğin, bir tümör hala küçük ve tedavisi nispeten kolay olduğunda tespit edilir.Bilgisayarlı tomografi yapmak tehlikeli midir?Geleneksel bir X-ışını incelemesinde olduğu gibi, vücut dokuları da ışınlanır.Bu nedenle, onkolojik bir süreç geliştirme riski vardır.

Bilgisayarlı tomografiye maruz kalma nedir?

Etkili radyasyona maruz kalma – 2 ila 10 mSv.Bir kişi böyle bir dozu ortalama 3-5 yıl boyunca arka plan radyasyonundan ancak alır.Arka plan radyasyon herkesin maruz kaldığı ve doğal olarak yayılan iyonlaştırıcı ışımlardır.

Örneğin, akciğerlerin bilgisayarlı tomografisi tavsiye edilirse, radyasyon dozu geleneksel radyografiden birkaç kat daha yüksek olacaktır.Aynı zamanda BT ile radyasyon, gastrointestinal sistemin geleneksel anjiyografi, sintigrafi ve X-ışını incelemesinden daha düşüktür.Ek olarak, bilgisayarlı tomografi için radyasyon dozu yaklaşık olarak irrigografi ve lineer tomografi ile aynıdır.Uzman bir doktor, hastayı yalnızca kesin endikasyonlar olduğunda BT taramasına gönderir.Mümkünse, daha zararsız yöntemler(ultrason ve MRI) tercih edilmelidir.

Gebe kadınlar için bilgisayarlı tomografi tehlikesi özellikle büyüktür. Bu işlem her zaman zararlıdır.Bir kadının hayatının tehlikede olduğu, özellikle poliotravma, pulmoner emboli, bilinmeyen ciddi peritonit ile özellikle ciddi vakalarda bir istisna yapılır.Emziren anneler kontrast maddesinin enjeksiyonundan sonra günlük emzirmeye ara vermelidir.

Bilgisayarlı tomografi çocuklar için tehlikeli midir?Küçük bir çocuk için bu işlem sadece kesinlikle gerekli olduğunda tavsiye edilmelidir.

BT taramasına nasıl hazırlanır?

Personel tarafından verilen talimatları mutlaka uyun.Genellikle, işlemden önce 2 saat boyunca yemekten ve içmekten kaçınmalısınız.Karın ve pelvis organları(mesane, rahim ve bağırsakları) inceleniyorsa, o zaman bir radyoopak madde ile 250 ila 1000 ml sıvı içmeniz ve 15-20 dakika beklemeniz istenebilir.Bazen rektuma bir radyoopak kontrast maddesi enjekte edilir.Mücevherlerinizi ve saatinizi çıkarmanız gerekecektir.Özel bir bornoz giymeniz gerekebilir.Hareketsiz yatmada sadece hafif bir rahatsızlık mümkündür.İşlem sırasında ağrı hissetmeyeceksiniz.

  • Paylaş :