Detaylı Ara
Beslenme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Beslenme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

 • 29 Temmuz 2021
 • 0 Beğenme
 • 77 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Yeme alışkanlıklarını değiştirmek zaman alıcı ve zor bir iştir ve her zaman belirli bir diyeti takip etmemek sadece sağlıklı beslenme arzusuyla ilişkilidir.Bazen buna belirli bir sağlık durumu neden olur.Nedeni ne olursa olsun, istenen sonuçları elde etmek için bu alanda bir profesyonelin yardımına ihtiyacınız vardır.Beslenme söz konusu olduğunda, beslenme uzmanından destek almalısınız.

Ancak son yıllarda, sağlıklı beslenme konusu yaygın bir popülerlik kazanmış ve moda haline gelmiş, bu da bu alanda bilgi sahibi, ancak gerekli eğitim ve şüpheli deneyime sahip olmayan insanların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir beslenme uzmanı seçmek ve doğru uzmana güvendiğinizden emin olmak oldukça zor olabilir.Bir beslenme uzmanının tam olarak ne yaptığı, nasıl çalıştığı ve kişiselleştirilmiş yemek planları oluşturduğu ve bu aktiviteyi uygulamak için hangi gereksinimleri karşılaması gerektiği bu yazıda cevaplayacağımız sorular arasındadır.

Beslenme uzmanları (doktorlar dışında) yeme sorunlarını değerlendirebilen, teşhis koyabilen ve tedavi edebilen tek kalifiyeli sağlık profesyonelidir, bu nedenle hem sağlıklı insanlarla hem de diyabet, aşırı kilo, obezite, gıda alerjileri vb. hastalıklardan muzdarip kişilere danışmanlık vermektedir.

Ayrıca, yasalarla düzenlenen ve her zaman en yüksek standartlarda çalışmalarını sağlayan bir etik kurallar tarafından yönlendirilen tek beslenme uzmanlarıdır.Beslenme uzmanının rolü, danışanına hedeflere ve aynı zamanda mevcut fiziksel ve sağlık durumuna uygun bir diyet hazırlamak ve tavsiye etmektir.

Ülkemizdeki bir çok üniversitede verilen temel teorik tıp eğitimi veren “Beslenme ve Diyetetik” alanında en az lisans derecesine sahip olmalarıdır.Bu, ihtiyacımız olan en iyi ağırlığın ne olduğuna karar verebilecekleri ve sağlığımızla ilgili olarak elde edebilecekleri anlamına gelir.Bu nedenle, belirli ağırlıklar için hedefimiz bir şekilde sağlığımız için riskli olacaksa, bizi doğru yönü gösterecek olan beslenme uzmanıdır.

İlk ziyaretten ne beklenir?

İlk ziyaret birbirini tanımak ve istenen sonuçları belirlemektir.Genellikle 45 dakika ile bir saat arasında sürer – hem sizin hem de beslenme uzmanının kendinize birçok soru soracağınız bir zamandır.Beslenme uzmanının amacı, bireysel özellikler olarak size en uygun ve hayatınızda kolayca uygulanabilecek bir rejim hazırlayabilmek için sizi iyi tanımalıdır.Beslenme uzmanı, size hangi yiyecekleri yediğinizi, ne yaptığınızı ve hobilerinizin neler olduğunu sormanın yanı sıra, tıbbi geçmişinizi (eğer varsa) ve aynı zamanda başarılı bir plan oluşturmak için gerekli olan yeme alışkanlıklarınızı bilmek isteyecektir.

Ziyaretin bir hastalıktan kaynaklanması durumunda, beslenme uzmanı en son laboratuvar testlerinizi, tıbbi geçmişinizi ve almakta olduğunuz ilaçları – sindiriminizi ve besinleri emme yeteneğinizi etkilemiş veya zaten etkilemiş olabilecek şeyleri sormalıdır.

Genellikle bekleyebileceğiniz sorular şunlardır:

 • Hiç diyetisyene gittiniz mi?
 • hangi yemekleri seversin
 • Ne sıklıkta yemek yersin
 • Ne iş yapıyorsun?
 • Günlük rutinin nedir?
 • Antrenman yapıyor musun
 • Vücudunuzun açlık ve tokluk sinyalleri nelerdir?
 • Normal bir yemek günü sizin için neye benziyor?
 • Duygusal veya stresli yemek yeme deneyiminiz var mı?
 • Yemek yapmayı sever misin
 • Gün içinde genellikle nerede / nasıl / ne kadar yiyorsun – evde, restoranda, abur cuburda, yürüyerek, ofiste masa başında.
 • Kilonuz için endişeleniyor musunuz?
 • 5 kilo alsan/kaybetsen nasıl hissedeceksin?

Kişiye özel diyet nasıl yapılır?

Kişiselleştirilmiş bir diyet oluşturmak ilk ziyaretle başlar.Gerekli sözlü bilgileri topladıktan sonra, beslenme uzmanı bireysel plan için önemli olan birkaç ölçüm yapacaktır.

İçerirler:

 

 • % kas kütlesi
 • % vücüt yağı
 • % hidrasyon
 • % kemik yoğunluğu
 • kalori alımı
 • metabolik yaş

Toplanan veriler, birlikte belirleyeceğiniz hedefe göre günlük ihtiyaçlar için gereken kalori alımını tam olarak hazırlamanıza olanak tanır.Rejimin hazırlanması için önemli bir unsur, gıda intoleransı testinin yapılmasıdır.Ayrıca ilk görüşmeden sonra beslenme uzmanı danışana tam kan sayımı yapmasını söyler.Herhangi bir sapma gösterirse, gerektiğinde ilaveler serbest bırakılır.

Bir beslenme uzmanının sizden yapmanızı isteyeceği ilk şeylerden biri, yediğiniz her ürünü yazarak bir yemek günlüğü tutmanızdır.Çoğu zaman beslenme uzmanları bu görevi ilk ziyaretten önce verirler, böylece bilgiler tartışılabilir veya en azından başlangıçta sağlanabilir.

Günlük, diyetinizi en az üç gün, tercihen bir hafta boyunca takip etmelidir.Ayrıca, yemek yediğiniz zamanı ve şirkette mi yoksa yalnız mı olduğunuzu, nasıl hissettiğinizi de kaydeder.Amaç, olası duygusal veya davranışsal yeme sorunlarını belirlemek veya ortadan kaldırmaktır.Tüm bilgiler toplandıktan sonra, bir beslenme planı oluşturmak için birlikte çalışmaya başlayacaksınız.Sıkı bir rejim izlemeyi tercih ederseniz, beslenme uzmanı, tıbbi ve kişisel gereksinimlerinize ve belirli bir kültürün gerektirebileceğine göre her öğününüz için bir plan hazırlayacaktır.

Ücretsiz bir diyet tercih ederseniz, beslenme uzmanı diyetinizi nasıl değiştireceğiniz ve iyileştireceğiniz konusunda size yönergeler verebilir.Bu, örneğin gazlı içecekler içmemek üzere günde iki porsiyon daha fazla sebze eklemek, tuzu azaltmak veya tahıl alımını artırmak gibi hedefler belirlemeyi içerebilir.

Beslenme uzmanıyla yapılan görüşmeler ne kadar sürer?

Beslenme uzmanının temel amacı, kendi yemeğinizi seçmenize ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmanıza olanak tanıyan bilgi ve becerileri sağlamaktır.Bu hedefe ulaşıldığında, rolü önemsiz hale gelecektir.Ancak o zamana kadar, genellikle 2 haftada bir olan takip randevular gerekecektir.Bunlar sırasında, hazırlanan planın etkinliği gözden geçirilir ve tartışılır, değişiklik yapılması gerekir ve ilerleme izlenir.

Gerçek bir uzmanla çalıştığımıza nasıl karar verebiliriz?

Seçtiğiniz diyetisyenin gerekli lisans derecesini alıp almadığını kontrol etmek o kadar kolay olmadığı ve ülkemizde kayıt olmadığı için bir profesyonel ile çalıştığınızdan emin olmak için başka şeyler yapmanızı önerebilirler.Size özel yiyecekler satan kişilerle ilgili bir şeyi aklınızda bulundurun.Nadiren bir beslenme uzmanı özel gıdalar, takviyeler, barlar vb. satın almanızı önerir.Herhangi bir özel tıbbi gereksiniminiz varsa kabul edilebilir.Ancak diğer durumlarda, bir beslenme uzmanı ile bir şirket arasında bir iş ilişkisi olması daha olasıdır.Çalışmanızın odak noktası gerçek bir diyet planı takip etmek, zayıflıklarla başa çıkmak ve sorunları ortadan kaldırmak olmalıdır.

Yiyeceklerin “tedavi edebileceğine” söz veriyorlar

İnternette genellikle belirli bir gıdanın veya gıda grubunun tüketilmesinin daha ciddi sağlık koşullarını iyileştireceğine dair iddiaları okuyabilirsiniz.Seçtiğiniz diyetisyen yalnızca belirli gıdalara veya iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenen yeni süper gıdalara odaklanıyorsa, değiştirme zamanının gelip gelmediğini düşünseniz iyi olur.Günde 5 avokado yerseniz, zaten bir kalp probleminiz varsa bu sizi iyileştirmez, ancak daha az doymuş ve daha sağlıklı yağların tüketimi, profesyonel bir beslenme uzmanının dediği gibi böyle bir riski azaltır.

Menüden yağların, karbonhidratların veya proteinlerin tamamen çıkarılması kabul edilemez – bunlar uygun metabolizma için değil, aynı zamanda vücudun sağlığı için de önemlidir.Bu prensibe göre yapılan ve kanıtlanmış sonuçları olan birçok popüler diyet var, ancak hiç kimse hem diyet sırasında hem de sonrasında vücut üzerindeki etkilerini izlemiyor.Gerçek elemede değil, dengededir ve güvendiğiniz beslenme uzmanı bunu bilmiyorsa ona söylemeniz daha doğru olur.

Seçeceğiniz uzmanın profesyonel olduğunun en iyi göstergelerinden biri, tıp eğitimi almış ancak daha sonra beslenme, beslenme, özel diyetlerin oluşturulması, spor beslenmesi alanında gelişmiş bir doktor veya en azından bir gastroenterolog olup olmadığıdır.

İstenen sonuçları elde ettiğinizden ve hepsinden önemlisi bunları koruduğunuzdan emin olmak için bir diğer önemli unsur, seçilen beslenme uzmanının sizin için doğru rejimleri oluşturabilecekleri profesyonel bir eğitmenle birlikte çalışmasıdır.Bir antrenmanın gerçekten iyi ve verimli olması için, bir kişinin ne zaman ve ne tükettiği çok önemlidir ve antrenman türü daha sonra ne ve ne zaman yeneceğine bağlıdır.Bu nedenle, iki uzman birlikte en iyi rehberliği verebilir.

Doktorum sitemizde yer alan uzman doktorları doktor bul sayfamızdan hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Kilo alma yada kilo verme için İç hastalıklar (Dahiliye) bölümüne başvurmalısınız ve doktor randevusu işleminizi doktor sitesi üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

 • Paylaş :