Gelişmiş
Ara
Aşırı terleme nedir Nedenleri ve tedavileri nelerdir

Aşırı terleme nedir Nedenleri ve tedavileri nelerdir

  • 10/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 194 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Terleme vücudun sıcaklığı sabit tutmaya çalıştığı fiziksel bir fonksiyondur. Hiperhidrozis halk arasında aşırı terleme olarak bilinen fizyolojik ihtiyacın üstünde gösterilen terlemeye verilen isimdir. Aşırı terleme iki çeşittir.
Primer bölgesel hiperhidrozis hiç bir sağlık sorunu bulunmadan kendiliğinden gelişen aşırı terleme türüdür.
Sekonder hiperhidrozis ise altta yatan hastalıktan kaynaklı aşırı terleme türüdür. Bunlara örnek olarak diyabet (hipoglisemi), tiroid (hipertiroidi), obezite, alkolizm, menopoz, solunum ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar sayılabilir.

Aşırı terleme belirtileri nelerdir?

Aşırı terleme belirtisi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Sekonder aşırı terlemede (Hiperhidrozis) Altta yatan herhangi sağlık sorunundan kaynaklı terlemelerde vücudun her tarafı terlemektedir.
Primer Bölgesel Hiperhidrozis (Aşırı terleme) ise farklı belirtiler göstermektedir örneğin vücut kuru ve terlemezken eller ve ayaklarda aşırı terleme olarak belirti vermektedir. sekonder terleme türünde geceleri uykuda aşırı terleme fakat primer terleme türünde olmamaktadır.
Şikayetler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Çocuklarda terleme genelde yazı yazarken defterin ıslanması veya piyano çalarken ellerin kayması belirti olarak kabul edilebilir. Kişilerin elinde pullanma ve renk değişikliği ,
Bunların haricinde aşırı terleme belirtileri arasında;
Aile hikayesinin olması
25 yaşından önce başlaması sayılabilir.

Aşırı terleme nedenleri nelerdir?

Aşırı terleme türüne göre farklılık göstermektedir. sekonder terleme olan kişilerde genelde altta yatan hastalık bulunmaktadır.Kalp yetmezliği,triot,menopoz,obezite, solunum yetmezliği gibi farklı rahatsızlıklar aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Primer bölgesel terleme ise altta yatan herhangi sağlık problemi olmaksızın nedeni bilinmez şekilde ortaya çıkmaktadır. Ailesinde terleme şikayeti olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Aşırı terleme teşhisi nasıl yapılır?

Aşırı terleme teşhisi için doktorunuz herhangi kan tahlili veya radyolojik görüntü istemeksizin kişinin şikayeti ve fiziksel muayene sonucu teşhis konulmaktadır. Aşırı terleme altta yatan bir hastalıktan kaynaklı olduğu düşünülüyorsa kan tahlili yapılmaktadır.

Aşırı terleme (Hiperhidrozis) tedavisi nasıl yapılır?

Sekonder aşırı terlemenin tedavisinde diyabet, tiroid gibi terlemeye neden olan altta yatan hastalık tedavi edilir.Primer bölgesel hiperhidrozis tedavisinde ise bir çok yöntem vardır ;
Aşırı terlemenin krem ve deodorant tedavisi , Aşırı terleme botoks tedavisi ve Aşırı terleme ameliyatı yöntemleridir.

  • Paylaş :