Gelişmiş
Ara
Apandisit Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Apandisit Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

  • 13/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 302 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Apandis ameliyatı (Apendektomi), karın boşluğunda en sık yapılan operasyonlardan biridir, bu operasyon yardımıyla hasta eki çıkarır .5-10 cm (2 ila 4 inç) kesi kullanılarak veya laparoskopik(kapalı yöntem) olarak yapılabilir.Apandis ameliyatı (Apendektomi), kronik veya akut apandisit için gerçekleştirişir.Ancak bunun yanında apendektomi, apendiksin her türlü tümörü için uygulanmaktadır.

Acil ameliyat, genellikle tanıdan bir saat sonra akut apandisit için yapılır.İltihaplı ortadan kaldırılmasından sonra, hastalığın akut aşamasından sonraki altı ay içinde gerçekleştirilen planlı bir operasyon gerçekleştirilir.

Apandis ameliyatı (Apendektomi) riskleri

Modern tıbbın olanakları apandist en basit cerrahi operasyonlardan biri olarak kabul edilmektedir..Bu nedenle, bu cerrahi müdahaleden kaynaklanan komplikasyonlar en aza indirilir.

Operasyonun klasik versiyonunu gerçekleştirirken, ekin standart dışı konumu nedeniyle zorluklar ortaya çıkabilir.Bu zorluklar, kapalı cerrahi operasyon sırasında , işlem bir kesi ile değil, bir delinme ile çıkarıldığında hariç tutulur.

Hasta Ameliyata Nasıl Hazırlanır

Acil durumlarda, apandis ameliyatı için hazırlık ameliyattan hemen önce yapılır.Planlı müdahale için kan testleri, idrar testleri, florografi ve elektrokardiyogram sonuçları gereklidir.Operasyonu önleyen Enflamasyon süreçleri için kadınların bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.Ameliyattan önce 6 saat boyunca yemek yememesi ve içmemesi gerekmektedir.Laparoskopik cerrahi durumunda, karın ultrasonu yapılmalıdır.

Apandis Ameliyatı Nasıl Yapılır

İşlem genellikle lokal anestezi altında yapılır.İstisnai durumlarda genel anestezi kullanımı gereklidir.Genellikle çocuklarda genel anestezi kullanılır.

Operasyon, sağ karın ön duvarı kesilerek gerçekleştirilir.Deri ve deri altı dokusu kesilir, damarlar klemplenir ve kendiliğinden emilebilen malzemeden yapılmış ince sütürler uygulanır.

Daha sonra karın duvarı bir kesi yapılır.Aponevrozun kenarları künt kancalarla itilir.İç enine ve eğik kaslar lifler boyunca ayrılır.Deri yarası künt kancalarla tüm uzunluğu boyunca gerilir ve daha sonra preperitoneal doku karın zarı, karın ve pelvis boşluğunu kaplayan (parietal peritondan) çıkarılır.İltihaplı ek çıkarılır, yara dikilir.

Apandis ameliyatı sonrası

Apandis ameliyatı ‘ndan(Apendektomi) sonra, operasyonun yapıldığı gün hastanede kalmalıdır .Hemen ve kısıtlama olmadan su içebilirsiniz.Fiziksel aktivite normal operasyonda 10-14 gün ve laparoskopik müdahale durumlarında 3-5 gün boyunca yasaktır.Dikişleri çıkarmadan önce, banyo yapılmamalıdır.Ağır, baharatlı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız önerilir.Öksürürken karnınızı destekleyin, ayağa kalkın ve mümkün olduğunca hareket edin.Çocuklar ameliyattan bir hafta sonra okula gidebilirler, ancak egzersiz 2-4 hafta boyunca sınırlandırılmalıdır.

  • Paylaş :