Gelişmiş
Ara
Anal fissür (makat çatlağı) nedir? Nedenleri nelerdir?

Anal fissür (makat çatlağı) nedir? Nedenleri nelerdir?

  • 13/08/2020
  • 1 Beğenme
  • 243 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Anal fissür (makat çatlağı) nedir?

Makat bölgesindeki aşırı kabızlık veya ishale bağlı oluşan yırtıklardır . Kabızlıkdan dolayı ıkınmadan , ishal olan kişinin sürekli tuvalete çıkıp yıkama durumundan oluşur  ve makat bölgesi hassas ve sinirlerle çevrili olduğu için en ufak çatlak ağrıya neden olabilir. Kişi ağrıyı hafifletmek için makat kaslarını sürekli kasma ihtiyacı hissetmektedir. Bazı çatlaklarla beraber kanama da görülebilir. Kabızlık görülen kişiler ağrı yaşamamak için tuvalete çıkmaktan korkar ve kabızlık ciddi boyutlara ilerleyebilir ve buda makat çatlağının iç kısma doğru ilerlemesini sağlayarak tedavinin daha zor olmasına sebep olabilir.

Anal fissür (makat çatlağı) belirtileri nelerdir?

Makatta çatlak bulunan herkesin şikayetleri aynıdır fakat çatlağın boyutuna göre hissedilen ağrının şiddeti farklıdır En yaygın belirtiler şu şekildedir:

  • Dışkılama sırasında yırtılma veya cam parçası çıkarma hissi
  • Makatta ağrı ve şişlik
  • Hafif kanama sonucu iç çamaşarında kan görülmesi
  • Dışkılama güçlüğü
  • Yırtılma bölgesinde kaşıntı ve tahriş

Yukarıdaki belirtiler normalde makat çatlağı belirtileridir fakat hemoroid, makat apsesi veya siğilleri, makat sarkması, makat kanseri gibi bazı hastalıklar da aynı belirtileri gösterebilir bu yüzden mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Anal fissür (makat çatlağı) nedenleri nelerdir?

Kabızlık, geçmeyen ishal , crohn hastalığı , bağırsak hastalıkları ve doğum vb nedenlere bağlı oluşmaktadır fakat bazen hiç bir nedene bağlı olmadan kendiliğinden makat çatlaklarıda oluşabilmektedir. Kişi tuvalete çıkma ihtiyacı duyduğunda bunu ertelemesinden dolayı bağırsakdaki dışkının beklemesi sertleşmesine ve dışkılama sırasında Çatlağa sebebiyet verir. Yeteri kadar sıvı tüketmeyen ve lifli gıdalar tüketmeyen kişi kabızlık sorunuyla karşılaşıp çatlaklara yol açabilir.

Anal fissür (makat çatlağı) tanısı nasıl konulur?

Doktorunuz tarafından yapılan fiziki muayene sonucunda tanı hemen konulabilir. Eğer doktorunuz gerek görürse rektum veya kolon bölgesinin incelenmesine yönelik olarak endoskopi işlemleri de uygulanabilir. Makat çatlağı bulunan bazı kişilerde küçük yapılı meme görülebilir ve basur ile karıştırılabilir. Makatta çatlak bulunan kişinin şikayeti dinlenmeli ve kabızlık yada ishal olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Altta yatan başka bir sağlık sorunu var ise ek olarak onla beraber tedavi edilmelidir.

Anal fissür (makat çatlağı) tedavisi nasıl yapılır?

Makat çatlağının tedavisi için ilk olarak kabızlık sorununun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için kişiye düzenli beslenme ve bol miktarda sıvı tüketimi önerilir. Bu uyarılara uymasına rağmen düzelmeyen kabızlık olan kişilere dışkı yumuşatıcı ilaçlar verilmelidir. sıcak su ile yapılacak oturma banyoları, topikal krem ve pomadların kullanımı, şiddetli ağrı şikayeti bulunan kişilerde ağrı kesici ilaçların kullanımı makat çatlağının iyileşmesine faydası vardır. Erken dönemde tespit edilen makat çatlakların büyük bir kısmı iyileşmektedir fakat geç tedavi edilmemiş çatlak yüzeyi genişlemiş ve meme oluşmuş makat çatlakları cerrahi operasyon gerekebilir. Tedavi edilmeyen makat çatlağı kronikleşebilir bu durumda cerrahi operasyon tek çaredir.

  • Paylaş :