Gelişmiş
Ara
Ağız kokusu neden oluşur? Tedavisi nasıldır?

Ağız kokusu neden oluşur? Tedavisi nasıldır?

 • 29/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 189 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu kişinin kendini toplumdan uzaklaştırmasına utanmaya neden olan rahatsızlık veren bir durumdur. Sakız , şeker gibi satılan bazı ürünler ağız kokusunu geçici olarak geçirebilir fakat ağız kokusunun sebebini öğrenmek altta yatan herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını bilmek kesin sonuç sağlayabilmektedir.

AĞIZ KOKUSU İÇİN DOKTORA GÖRÜNMELİ MİYİM?

Ağız kokusu bulunan kişiler diş fırçalama , diş ipi kullanma gibi hijyenlere önem verip vermediğini gözden geçirmeli yeteri kadar su içmeli ve bunlara rağmen ağız kokusu hala devam ediyor ise ilk olarak diş hekimine başvurmalıdır. Diş hekiminin dişlerde problem görmez ve dişlerden kaynaklandığını düşünmez ise başka bir bölüme yönlendirebilmektedir.

Ağız kokusu nedenleri nelerdir?

Ağız kokusu deyince akla ilk olarak diş gelir fakat ağız kokusunun oluşabilmesinde bir çok etken bulunmaktadır ağız kokusu nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz,
Yetersiz diş bakımı: diş bakımına yeteri kadar özen göstermeyen dişlerini fırçalamayıp diş ipi kullanmayan kişiler için dişlerinde yiyecek artıkları kalarak diş plaklarına sebep olmaktadır bu plaklar bakterilerin birikmesiyle ağız kokusuna diş etlerinde çekilmelere neden olur. Aynı şekilde düzenli olarak temizlenmeyen protezler de ağız kokusuna neden olmaktadır.
Gıdalar: kokulu ve baharatlı gıdaların tüketiminde ağız kokusuna neden olmaktadır. Düzenli diş bakımı yapmayan kişilerde ağız içinde gıdalar kalarak bakteri oluşumuna ve ağız kokusuna neden olmaktadır.
Tütün ürünleri: sigara kullanan kişilerde diş eti problemi görülme olasılığı çok yüksektir ve hem sigara kullanımına bağlı hem de diş etine verdiği problemden dolayı ağız kokusu oluşması kaçınılmazdır.
Ağız kuruluğu: Bazı kişilerde tükürük bezi problemlerinden yada altta yatan başka hastalıklara bağlı tükürük azalarak ağız kuruluğuna neden olmaktadır tükürük ağızdaki partikülleri temizleyerek koku oluşumunu önler . genellikle ağzı açık yatan kişilerde ağızda kuruma görülür ve sabahları şiddetli bir ağız kokusuna neden olmaktadır.
Ağızdaki enfeksiyonlar: Diş çürüğü , diş eti problemi bulunan kişilerde ağız kokusu görülür . Diş çekimi ve cerrahisi sonrası oluşan yaralarından ağızda koku yapması normaldir.
Burun ve boğaz hastalıkları: kişide boğaz enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonu ve geniz akıntısı var ise ağız kokusu görülür
İlaçlar: kullanılan bazı ilaçlar ağız kuruluğu yapabildiği için ağız kokusuna yol açabilmektedir ilaçlar vücutta bazı kimyasallar oluşturup kan dolaşımından ciğerlere gelerek ağız kokusu oluşumuna sebep olabilmektedir.
Diğer tıbbi sebepler: mide ile ilgili (Gastroözofageal reflü hastalığı vb.) problemler ağız kokusuna neden olmaktadır. Metabolizma bozukluğu olarak diyabet ve kanser hastalarında ağız kokusu görülür.

Ağız kokusu tedavisi nasıldır?

Ağız kokusu bulunan kişi ilk olarak diş hekimine gitmesi gerekmektedir diş hekiminin muayene sonrasında çürük veya başka bir sebepten kaynaklandığını değerlendirip ona göre tedavi uygulamaktadır. Ağız kokusu plaklardan kaynaklı ise plakları temizleyip uygun bir gargara yada anti bakteriyel diş macunları önerebilir. Kişideki ağız kokusu diş eti çekilmelerine bağlı gelişmiş ise diş eti uzmanı tarafından tedavi edilmek üzere yönlendirilir fakat diş hekimi tarafından diş ve diş etleri sağlıklı görülmüş ise başka bir uzmana tedavi için yönlendirecektir.

Ağız kokusunu evde giderebilmek için neler yapılabilir?

 • Yemeklerden sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır
 • Günde en az bir kerede olsa diş ipi kullanılmalıdır
 • Dişle beraber dilde fırçalanmalıdır
 • Takma dişler düzenli olarak mutlaka temizlenmelidir
 • Bol su içilmeli ağız kuruluğu önlenmelidir
 • Koku oluşturacak gıdalardan uzak durulmalıdır
 • Düzenli aralıklarla diş fırçasını yenileyiniz
 • Düzenli şekilde diş muayenesi yapılmalıdır
 • Paylaş :